preloader
y:
18 december 2025

Luftrumsmöte hos Transportstyrelsen 11 november

Mötet hos Transportstyrelsen var bra med fokus på bl.a. Luftrum 2035, Försvarsmaktens kommande övningar 2026 och status för regelverk kring obemannade luftfartyg.

I stora drag, i frågor som implementering av Luftrum 2035 med C till D luft. E-luften verkar för tillfälligt vara ur sikte. Det som framkommer är att ingen myndighet riktigt tar ansvar för implementering av stödfunktionerna, luftrum och enhetligt fungerande flygplats, för oss som brukar luften.

Transportstyrelsen har på ett bra sätt tagit fram starkare regler och regelstyrning för den obemannade luftfarten med kommande ”Sanktionsbestämmelser” som träder i kraft början av 2026.

Vidare noteras i mötet att det kommer att bli trångt i G-luftpassager mellan R-områden och kontrollerad luft vilket gör att många t.ex. helikoptrar tvingas flygas på samma stråk vilket kan leda till ökad kollisionsrisk mellan bemannade luftfarkoster. Risken för ökade kollisioner mellan obemannat och bemannat kvarstår.

Några reflektioner…
– Hur ska vi säkra att bemannad luftfart inte än mer trängs ut av obemannad luftfart (vi har helt olika regelverk vilket är en stor utmaning).
– En annan reflektion är det står fortsatt klart att vid upprättande av restriktionsområden tillämpas inte reglerna fullt ut för Samrådskravet. Här kommer förmodligen TS att agera till det bättre.
– Med TS nya regler för att stävja otillbörlig obemannad luftfart kan vi hoppas att riskerna nu minskar för kollisioner mellan obemannad och bemannad luftfart.
– Positivt att EASA börjar stötta bevarandet av markbunden navigationsutrustning. Därmed har LFV för svenskt luftrum på gång med ersättning av 13 VOR och i Danmark kommer 9 VOR att bytas ut.

Du kan ta del av presentationerna som publiceras på TS webb, se till

Transportstyrelsen bör uppmärksammas för sina luftrums-seminarier vilka är värdefulla och kunskapsöverföringen god för oss luftrums-brukare. Bra jobbat! 

Tillbaka till startsidan