Kungliga Svenska Aeroklubben

KSAK Motorflygförbundet
Stäng
Logga in

Årets flygare 2018

Publicerad: 8 januari, 2019 av Maria Winkler

KSAK utser varje år Årets Flygare. Kandidaten skall ha utmärkt sig inom flyget på något sätt antingen genom stora insatser under lång tid, uppmärksammade positiva insatser eller ha gjort en särskild insats det aktuella året. En bragd uppmärksammas särskilt.

Sofia Jonsson har av Kungliga Svenska Aeroklubben för år 2018 utsetts till Årets Flygare med följande motivering:

”Sofia syns ofta på flygfältet i Dala Järna. Hon är styrelsesuppleant i Västerdalarnas Flygklubb. Hon engagerar sig i klubbens frågor i stort som i smått och verkar för utvecklandet och tillgängligheten av flygklubben. Hon tar egna initiativ till gemensamma aktiviteter för klubbens medlemmar och i sociala medier sprider hon kunskap och medvetenhet om Flygklubben och allmänflyget i stort. Sofia har anammat kommunens satsningar på integration och fritidsaktivitet för ungdomar och applicerat det på Västerdalarnas Flygklubb och har startat bland annat en prova-på-kurs. Sofia har dessutom under 2018 gått ut som kursetta i KSAK:s Flyginstruktörskurs för UL-B och gör goda insatser i spridandet av flygandets glädje. Till detta kommer att hon under sommaren 2018 gjort avgörande insatser som brandflygare och då särskilt under en intensivvecka i Västernorrland! Sofia är en sann aviatör samt ung ledare och ett föredöme för oss alla.”

Stort grattis Sofia!